Skip to the content

Undervisere

Agnes Hauge Mortensen

  • Musiksak

Aija-Riikka Kyllönen

  • Klaver

Alexander Long Krogh

  • Aarhus Street Band
  • Trommer
  • Slagtøj

Anders Graae Lauritzen

  • MGK sangskrivning
  • MGK sangskriversammenspil

Anders Søren Kildahl Larsen

  • MGK trompet, klassisk
  • MTA nøglelærer - blæsere

André Berle Falsig

  • MGK E-musik

Andrea Krüger Holm

  • Skt. Clemens Spiredrengkor

Anette Strøm

  • Sang, klassisk
  • Sang, musical
  • MTA nøglelærer, klassisk sang

Annelise Fuglsbjerg

  • MGK sang, rytmisk
  • MGK Latin/New Orleanssammenspil
  • MGK SSB, rytmisk
  • MTA nøglelærer, rytmisk sang

Anne-Marie Meineche

  • Akkompagnement
  • MGK akkompagnement

Annemarie Nørhede Jakobsen

  • MusikSak, violin

Annemette Juul Pedersen

  • Musik og bevægelse
  • Fagot

Anthony Jesse Gor Quardi

  • World Music Center

Aya Tominaga Olesen

  • Klaver
  • Akkompagnement

Ben James Andrews

  • Guitar
  • Ukulele
  • World Music Center

Bent Warny


  • MGK guitar, rytmisk
  • MTA nøglelærer, rytmisk guitar

Bettina Christensen

  • Klaver
  • MGK brugsklaver
  • MGK bifagsklaver, rytmisk

Birgitte Due

  • MGK Alexanderteknik

Birgitte Götze

  • Sct. Clemens Drengekor

Birgitte Næslund Madsen

  • Aarhus Juniorkor
  • Konservatoriets Pigekor
  • Aarhus Pigekor

Bodil Frimodt Rønnow

  • Violin
  • Violin, Suzuki
  • Folkemusiksammenspil

Brian Stenger Poulsen

  • Skt. Clemens Drengekor

Cahit Ece

  • World Music Center

Camilla Dayyani

  • MGK rytmisk sang
  • World Music Center
  • Flaskepost

Charlotte Norholt

  • MGK tværfløjte, klassisk

Cheikhou Diarra

  • World Music Center

Christian Kraglund

  • Klaver
  • MGK brugsklaver
  • MGK bifagsklaver, rytmisk

Christian Skovgaard Flarup

  • Klaver

Dan Selchau

  • Blokfløjte

Dorte Rolff-Petersen

  • Cello
  • Cello, Suzuki

Eliza Boye Mouritsen

  • MGK SSB, rytmisk

Fathi Amuoni

  • World Music Center
  • Muziba

Flavia Couri

  • Bas
  • Guitar
  • World Music Center
  • Grobund
  • Bandklubben

Florian Navarro

  • Klarinet
  • Saxofon
  • Tværfløjte
  • MGK saxofon, klassisk

Gabriella De Carvalho E Silva Fuglsig

  • Musiksak

Gitte Frank

  • Sang, rytmisk
  • Lungekoret

Gitte Overmark Mortensen

  • Klaver
  • Klaver med mer´

Gorm Askjær

  • Guitar

Gry Colding Ebbesen

Henrik Christiansen

  • Slagtøj
  • Trommer
  • Tværfløjte
  • Sammenspil, rytmisk

Henrik Felter

  • Hørelære og teori

Ina Tagmose

  • Violin
  • Violin, Suzuki
  • Kammermusik

Jais Stærk Poulsen

  • Slagtøj
  • Trommer
  • Backbeats
  • Drumbeaters
  • Performers

Jakob Panduro

  • El-bas
  • Kontrabas, rytmisk
  • MTA nøglelærer, rytmisk bas

Jakob Baumgartner

  • Guitar
  • Rytmisk guitarhold

Jakob Wind Elvstrøm

  • Saxofon

Jan Chr. Matthiesen

  • Violin
  • Violin, Suzuki
  • Triumfbuerne
  • Aarhus Teen Strings

Jens Munch

  • Grobund Bandakademi

Jens Kristian Bang

  • Trombone
  • Interskolens Big Band 
  • Orkesterklubben
  • Vorrevangskolens Big Band
  • MGK trombone, rytmisk

Jette Kristensen

  • Obo

Jimmy Mhukayesango

  • World Music Center

John Alexander Riddell

  • Danish Youth Jazz Orchestra

Joost Schelling

  • Harpe

Karina Brøgger Johanson

  • Klarinet
  • Musikværksted
  • Hårup Skoles Big Band
  • Hårup Skoles MINI Big Band
  • Aarhus Street Band

Kasper Staub Larsen

  • MGK Komposition
  • MGK Sammenspil

Kim Bækgaard

  • Guitar

Kirsten Buus Szakacs

  • Musiksak
  • Violin
  • Bratsch 

Kirsten Pedersen

  • Musik og bevægelse
  • Babyrytmik
  • Saxofon/klarinetunderviser på Åby Skole og Samsøgade Skole
  • Orkesterklubben

Kristian Giver

  • Klaver
  • MGK klaver, klassisk
  • MGK bifagsklaver, klassisk
  • MTA nøglelærer, klassisk klaver

Kristian Leth

  • Slagtøj
  • Trommer
  • MGK trommer, rytmisk
  • MTA nøglelærer, rytmisk trommer

Kristoffer Dolatko

  • Violin
  • MGK violin, klassisk
  • MTA nøglelærer, klassisk violin

Lars Boye Jensen

  • Klaver

Lars E Christiansen

  • Slagtøj
  • Trommer
  • Klaver
  • Sammenspil, rytmisk
  • Rytmisk Grundskole

Lars Thodberg Bertelsen

  • Sct. Clemens Drengekor

Line Birkeland

  • Tværfløjte
  • Aarhus Concert Band

Lisa Maria Cooper

  • Horn
  • MGK valdhorn, klassisk

Lotte Kielberg

  • Musik og bevægelse
  • Sang Spil og Bevægelse
  • Instrumentsjov
  • Harmonika

Louise Schrøder

  • Musik og bevægelse
  • Aarhus Spirekor
  • Aarhus Børnekor

Mads Bærentzen

  • MGK klaver, rytmisk

Malene Rigtrup

  • Sang, rytmisk
  • Maestra

Maria Burgård

  • Musik og bevægelse
  • Babyrytmik
  • Aarhus Spirekor
  • Aarhus Børnekor
  • Daginstitutioner
  • Specialklasser

Mario Ramon Garcia

  • Klaver

Martha Marie Petri

  • Cello

Mette Dahl Kristensen

  • MGK klassisk hørelære/teori
  • MGK Mette United sammenspil

Michael Bladt

  • MGK saxofon, rytmisk
  • MGK praktisk hørelære
  • MGK rytmisk hørelære

Michael Lund

  • Saxofon
  • Saxofonkvartet
  • Vorrevangskolens Big Band

Michael Vestbo

  • Guitar
  • Rytmisk guitarhold

Michelle Søndergaard Knudsen

  • Trompetundervisning
  • Orkesterklubben

Morten Skott

  • Guitar
  • MGK guitar, klassisk
  • MTA nøglelærer, klassisk guitar

Nanna Schannong

  • Sangskrivning
  • Sammenspil

Niels Ulbrandt

  • Klaver
  • MGK brugsklaver
  • MGK bifagsklaver, rytmisk
  • MTA nøglelærer, rytmisk klaver

Niels Henrik Andersen

  • Dig, mig og vi to
  • Klaver

Niels-Ole Bo Johansen

  • MGK trombone, klassisk

Nikolaj Bugge

  • Grobund Bandakademi
  • Bandklubben

Ninna Morsing

  • Slagtøj
  • Trommer
  • Marimba

Ole Hansen

  • Klaver
  • Sammenspil, rytmisk

Ole Ulvedal

  • Kontrabas

Paul Marcmann

  • Keyboard

Per Kolling

  • Slagtøj
  • Trommer
  • Drumbeaters
  • Hop and Drum kids
  • Sammenspil, rytmisk
  • Instrumentkarrusel

Per Holm Dahl

  • Marimba 
  • Trommer
  • Slagtøj
  • MTA nøglelærer - slagtøj

Peter Clemson Steensgaard

  • Violin
  • Violin, Suzuki

Rebecca De Carvalho E Silva Fuglsig

  • Musiksak

Salam Susu

  • World Music Center

Sarvin Asa

  • MusikSak

Signe Thorborg Addison

  • Musik og bevægelse
  • Babyrytmik
  • Musikværksted

Simon Wildau

  • Guitar
  • Guitar - med mor eller far

Sofia Emma Lind Pedersen

  • Cello
  • MGK cello, klassisk
  • MTA nøglelærer, klassisk cello

Sonja Honkamaa

  • Klaver
  • Instrumentkarrusel

Sune Thorbjørnsen

  • MGK Sangskrivning
  • MGK Kreativt sammenspil
  • MGK Studieteknik

Susanne Vinther

  • MGK sang, klassisk

Susanne Cecilie Nielsen

  • Skt. Clemens Drengekor

Søren Jensen

  • Keyboard
  • Klaver

Søren Steensgaard

  • Violin
  • Violin, Suzuki
  • Nedstrygerne

Tejs Dragheim-Lauritsen

  • Grobund bandakademi

Thomas Sejthen

  • El-bas
  • Kontrabas, rytmisk
  • MGK bas, rytmisk
  • MGK jazzsammenspil

Troels Øregaard

  • Guitar
  • Instrumentkarrusel
  • Guitarspirer

Ulla Erml

  • Klaver

Ulla Tonni Mogensen

  • Klaver
  • Instrumentkarrusel

Vera Zamini

  • Klaver

Zara Pirumian

  • Klaver
  • MGK klaver, klassisk
  • MGK klassisk bifagsklaver
  • MTA nøglelærer, klassisk klaver